Laoriiulid

Kumb tuleb enne, kas laoriiulid või tõstuk? Ehk see muna ja kana teema lao planeerimisel.

Laosisustust planeerides jõuame alati küsimuseni “Olete mõelnud, mis tõstuk Teil seal sõitma hakkab?” Mõtlesime, et tõstukimüüjatel võib olla sarnane küsimus “Millised laoriiulid tulevad ja mis on vahed?”

Käisime külas tõstukimüüjate kogemust küsimas Agrovaru OÜ müügijuhil Toomas Tarangul.

Kaua oled tõstukitega tegelenud?

Tänaseks 18 aastat.

Mis on tõstukimüüja kõige suuremaks väljakutseks…

Kliendi tegeliku vajaduse täpne selgitamine tõstuki soetamisel. Kliendi teadvusse õige sõnumi viimine just tema vajadustest lähtuvalt, ehk õigeaegne nõustamine. Ja ka pika perspektiivi väljatoomine investeeringu tegemisel.

Enim levinud valearusaamad tõstukite ostmisel ? Mõni näide…

Elektritõstukiga õues sõita ei saa. Elektritõstuk käib õues hästi ja järjest populaarsem on. Elektritõstuk täna võib töötata juba peaaegu 24h arvestusega ,et lõunapausidel, puhkehetkedel saab laadida. Roheline mõtlemine tuleb aina enam peale. Ettevõtted asendavad diislil ja gaasil töötavaid tõstukeid

Millega võin tõstukit ostes julmalt puusse panna? Mõni näide…

Masti tüübiga. Ühel tõstukil võib olla ca. 20 erinevat masti valikus.

Toon näitena, et on kaks täitsa ühesugust tõstukit sõidavad konteinerisse ja üks tõstab kaupa aga teine ei, sest mast on vastu lage.

Seega mastil tuleb jälgida:

  • vabatõste kõrgust- millal kui palju liiguvad kahvlid üles enne, kui mast liikuma hakkab.
  • ehituslikku kõrgust-mast on all asendis, kui kõrge on tõstuk, et mahuks läbi ustest, avadest  jne.
  • maksimaalset tõstekõrgust- see on tõstuki mast maksimaalselt üleval väljas.

Kui võtame näiteks väikefirmast suureks kasvamise plaani tõstukite osas, siis kuidas oleks kaval kõike korraldada?

Tasub mõelda rendilahendustele. Tõstukeid saab ka rentida lühiajaliselt. Seni, kuni pole logistika nn “paika loksunud” annab rentimine võimaluse testida oma mõtteid ja ideid. Optimeerida kõiki oma käike ja liigutusi. Leida partner või tuttav, kellel suurem ettevõtmine ja õppida sealt. Teha tutvust erinevate tõstukipakkujatega ja olla uudishimulik. Enamus soovib ikka aidata, mitte “pähe määrida”. Konsulteerimisel on suur tähtsus, võidad ajas ja rahas.

Aga eks muidu vastavalt kaubale, tavaliselt käsikahveltõstuk ja siis kolmerattaline elektritõstuk, sellega teeks palju ära. Liiguks sees-väljas, laeks autolt maha ja peale, virnastaks ,tooks ette,paigutaks jne., kui kaubad alusel.

Kuidas siis tõstuki ikka valid, kui laomees räägib ja nõuab ühte, ning tegevjuhil teistsugune arvamus?

Põhiasjad:

  • Millist tööd hakkad tegema?
  • Kus sõidad, kas sees või väljas?
  • Mida ja kui kõrgele tõstad?
  • Palju on vahetusi/tööd?
  • Kauba/tõstete hulk ?
  • Kui suured on vahemaad?

Kaasa müüjat oma planeerimisse, see ei maksa ju midagi.

Kuidas hoolduse osa mõjutab kliendi ostuotsust?

Sealt ühe tõstukimüüja töö tegelikult algab. Müüja hoolduse võimekus peaks olema kliendi ostuotsusest suur osa. Mis maksab tõstuki puudumine ettevõttele rahas? On vaja uurida ,et müüjal oleks edaspidises teenindamiseks vajalikud, vahendid, liikuvad töökojad, asendustõstukid, kiire reageerimine, rendivõimalused jne..  Kas leidub lisamasinad hooajalisteks töödeks või inventuuride jaoks? Kõik ikka selleks ,et tehtud ost õigustaks ennast ja riskid oleks maandatud töövahendi purunemise või rikke korral.

Kõige põnevam küsimus siis ,kas enne tuleb tõstuk või laoriiul?

Peaks tulema koos mõlemad + projekteerija ka. Tavaliselt läheb see ikka nii ,et tellitakse üks ennem, kui teine ja eeldatakse, et kõik toimib omavahel. Lao loomine peaks lähtuma kaubast ja tema käitlemise protsessist. Ladu me ehitame ju kauba jaoks, mis sinna sisse käib. Seega õige on saada kõik osapooled ühe laua taha. Klient tuleb logistika ja kalkuleeritud laokohtade sooviga, lao planeerija kasutab pinna maksimaalselt efektiivselt ära riiulite planeerimisel, samas arvestab see juba tõstuki tüübiga. Projekteerija seab võimalusel seinad, postid, ventilatsioonid, kommunikatsioonid vastavalt. Kliendil on minimaalseks viidud raisatud pind. Hiljem planeerides, võid vabalt kaotada terve riiulirea või saada tõstuki jaoks väga kitsad vahekäigud. Mõlemal juhul oled keerulises olukorras pikaks ajaks.